Co to jest pompa ciepła?

Pompy ciepła to proste urządzenia transportujące ciepło z ciała niższej temperatury do ciała wyższej temperatury. Działanie pompy jest znane od 1810 roku.

Pompy ciepła – co to jest?

Według kryterium zasad działania i rodzaju napędu można wyróżnić pompy absorpcyjne (napęd cieplny), pompy termoelektryczne (napęd elektryczny) i pompy sprężarkowe (napęd mechaniczny). Te pierwsze są wykorzystywane w dużych zakładach przemysłowych. Pompy termoelektryczne korzystają z tak zwanego Efektu Peltiera, gdzie obwód elektryczny powoduje podgrzanie jednej spoiny, a ochłodzenie drugiej spoiny. Głównie używa się ich do małych urządzeń. Najpopularniejszymi pompami ciepła są sprężarkowe pompy ciepła bielsko biała, ponieważ stanowią alternatywę dla grzewczych kotłów czy ogrzewaczy elektrycznych. Działanie takich pomp nie jest skomplikowane. Zbudowane one są z parownika, skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego inaczej zwanego dławiącego. Ciepło jest odbierane z źródła o niskiej temperaturze do parownika. Później transportowane jest do sprężarki, która jednocześnie podwyższa ciśnienie i zwiększa wartość temperatury. Następnie ciepło jest zabierane skraplaczu dla wymienników cieplnych i wraca znowu do parownika, gdzie zawór dławiący powoduje spadek ciśnienia i temperatury, a cały proces na nowo się powtarza. Do źródeł ciepła pomp zalicza się powietrze atmosferyczne, wody gruntowe i sam grunt. Aktualnie projektuje się przeróżne instalacje, od tych małych, po wielkie rozmiary, a do ich utworzenia nie jest potrzebne wiercenie studni.

Zamontowanie takich instalacji oferują różne firmy, najatrakcyjniejsze są z Małopolski, Bielska i ze Śląska. Warto zastanowić się nad zakupem pompy ciepła, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści.