Czym jest wydajność urządzenia technicznego ?

Obecnie panuje trend minimalizacji rozmiarów urządzeń technicznych, a zwłaszcza motoreduktorów. Możliwe jest to dzięki wprowadzeniu na rynek bardzo trwałych materiałów konstrukcyjnych o dużej wytrzymałości. Dzięki temu wały o niewielkich przekrojach mogą przenosić spore obciążenia, nawet takie, z którymi nie radzą sobie większe wały, lecz wykonane z gorszych stali.

Jak mierzyć wydajność motoreduktora walcowego ?

Na początku tych rozważań warto wyjaśnić czym w ogóle jest wydajność. W dużym skrócie można powiedzieć, że wydajnościom nazywa się stosunek mocy przekazanej względem dostarczonej do motoreduktora. Zatem wydajny motoreduktor walcowy to taki, który praktycznie całą moc z wału wejściowego reduktora przekazuje na wały wyjściowy. Praktycznie konstruując jakikolwiek reduktor dąży się do uzyskania stu procentowej wydajności urządzenia. Tylko takie konstrukcje mają przyszłość na rynku. Odchodzi się obecnie od wariantów o małej wydajności, a te które nadal funkcjonują są stale wymieniane na nowe urządzenia przy każdej możliwej okazji. Niestety rynek brutalnie weryfikuje postęp techniczny ostatnich lat. Firmy, które się nie dostosowują do nowych trendów, tracą na znaczeniu i są eliminowane przez konkurencję. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wymianę sprawnego, lecz starego motoreduktora walcowego. Takie osoby muszą szukać przyszłości w innej branży, bo trwanie w dotychczasowej nigdzie ich nie zaprowadzi.

Istnieje co najmniej kilka wskaźników wydajności motoreduktora. Jednym z nich jest sprawność, którą określa się na podstawie wykonywanych podczas pracy urządzenia pomiarów. Mierzy się wiele parametrów, między którymi można wykazać ścisłe zależności. Aby przeprowadzić powyższe czynności trzeba niestety posiadać dość wysoki poziom wiedzy technicznej.