Dobra rozdzielnica budowlana

Impreza organizowana na otwartej przestrzeni zawsze wiąże się z koniecznością pozyskania bezpiecznego źródła zasilania. Nie można wzmacniaczy, kolumn, mikrofonów i instrumentów podłączyć do instalacji znajdującej się w budynku.

Do czego są wykorzystywane rozdzielnice budowlane?

rozdzielnica budowlana z licznikiemDla wielu z nas rozdzielnica budowlana wiele nie mówi, bo brzmi dość tajemniczo dla laika. Jednak po zgłębieniu tematu, można się dowiedzieć, że jest to rozdzielnica elektryczna, która rozdziela energię elektryczną na poszczególne odbiorniki. Jest to niezbędne urządzenie na placach budowy, w obiektach remontowych, na festynach, kempingach czy targowiskach, gdzie konieczne jest tymczasowe doprowadzenie energii elektrycznej. Najpopularniejsza jest rozdzielnica budowlana z licznikiem, która znacznie ułatwia rozliczanie poboru prądu. Najczęściej jest ona nisko napięciowa i może być wykorzystywana jako rozdzielnica energetyczno – dystrybucyjna, przemysłowa, mieszkaniowa czy budowlana. Ze względu na konstrukcje rozróżnia się rozdzielnice w postaci skrzynek, tablic i szaf. Skrzynki są najbardziej praktyczne, bo są dobrze zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi i można je przenosić w dowolne miejsca. Wśród nich wyróżnia się skrzynki metalowe lub wykonane z tworzywa na bazie poliestru termouteardzanego, który jest odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego. Wszystkie modele są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed porażeniem prądem i skutkami zwarć w obwodach odbiorczych oraz kompletne okablowanie.

Aby można było bezpiecznie korzystać z rozdzielnicy budowlanej, to musi ona posiadać niezbędną dokumentację techniczną  oraz deklarację zgodności producenta. Ponadto powinna mieć wykonane odpowiednie pomiary przez upoważnionego elektryka.