Dwa kółka

Kiedyś poruszanie się rowerem po mieście było domeną wyłącznie tych, którzy nie potrafią żyć bez sportu. Obecnie cyklistą jest prawie każdy. Co spowodowało taką popularność dwóch kółek w polskich miastach?

Zawiasy za jazdę pod wpływem na rowerze

zawiasRozbudowa ścieżek rowerowych wpłynęła pozytywnie na chęć poruszania się jednośladem na rzecz rezygnacji z komunikacji miejskiej, szczególnie w obrębie strategicznych punktów miasta, gdzie nierzadko podjeżdżało się wyłącznie jeden przystanek tworząc sztuczny tłum. Dzięki coraz większej liczby cyklistów w miastach zwiększona została inwestycja w stojaki do rowerów, które obecnie znajdują się w bliskim zasięgu najważniejszych instytucji usytuowanych w centrum, ale i przed prywatnymi restauracjami, knajpkami, lodziarniami, a nawet galeriami sztuki, muzeami i obiektami handlowymi. Wszyscy umieszczają stojaki do rowerów, gdyż nie posiadanie ich jest traktowanie jak obraza w stosunku do cyklistów i przez to traci się potencjalnego klienta w sposób natychmiastowy. Wzrost liczby cyklistów wpłynął również pozytywnie na sam savoir-vivre na polskich drogach, gdzie zaczęto szanować tych, którzy poruszają się jednośladami i przestano traktować ich jako użytkowników dróg ostatniej kategorii. Oczywiście, większość rowerzystów porusza się po specjalnych ścieżkach rowerowych, jednak w polskich miastach jeszcze nie wszędzie jest możliwość jeżdżenia wytyczoną trasą. Na szczęście, miasta ciągle inwestują w rozwój infrastruktury, co być może wpływa negatywnie na przepustowość, która jest zmniejszona przez ciągłe remonty, ale w konsekwencji rozluźnia ulice tuż po ich zakończeniu. Trzeba też pamiętać, aby nie wsiadać na rower po kilku głębszych, bowiem w przypadku zatrzymania nas przez policję zawiasy to najlepsza rzecz jaka może nas spotkać.

Rower jest trendy – niezależnie od tego gdzie pracujemy, czym się zajmujemy i w jaki sposób spędzamy czas, powinniśmy spróbować poruszać się po mieście jednośladem, a zaoszczędzimy na benzynie i stresie.