Główne elementy wchodzące w skład konstrukcji dachu

Każdy kto wybiera projekt dachu, powinien zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów dach będzie wykonany. Te decyzje muszą zostać podjęte już na etapie projektu, bo to one decydują o kosztach budowy dachu i ostatecznym wyglądzie budynku.

Krokwie, murłaty, łaty oraz kontrłaty

dachy garwolinWiadomo, że konstrukcja więźby dachowej może mieć różne formy. Warto jednak wspomnieć o kilku najważniejszych elementach, które wchodzą w skład budowy dachu. Na pewno wyróżnia się tutaj krokwie. To nic innego jak bardzo grube i solidne belki. Zadaniem krokwi jest podpieranie całej więźby dachowej. Innym elementem konstrukcji dachowej są murłaty. Inaczej nazywane są one więzarami. Na murłatach opierają się łaty więźby dachowej. Łaty dachu to deski, które układa się w poprzek krokwi. To właśnie na nich będzie znajdował się materiał pokrywający dach i widoczny z zewnątrz. Jednak dachy garwolin to także inne elementy. Wyróżnia się tu np. kontrłaty. Jak sama nazwa wskazuje, są to deski, które montuje się prostopadle do łat. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają mniejszy przekrój. Kontrłaty montowane są po to, aby zapewnić odpowiednią wentylację pod pokryciem dachowym. Kiedyś raczej nie stosowano kontrłat, ale teraz w większości projektach są one uwzględniane. Inwestor, który wybiera projekt, powinien zdecydować się na ten, który zawiera dokładne ilości oraz rodzaje materiał do budowy dachu. Tylko wtedy możliwe jest oszacowanie, jaki będzie ostateczny koszt dachu.

Materiały na dach mogą zostać zakupione w tartaku, ale obecnie często korzysta się też z gotowych materiałów prefabrykowanych, które są po prostu tańsze. Drewno używane do budowy dachu musi być wcześniej bardzo dobrze wysuszone, by nie doszło do jego pękania i odkształcania. Taki dach byłby zdecydowanie mniej żywotny.