Inteligenty dom i panele fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczne

Zaawansowane układy sterujące, czujniki i siłowniki pozwalają stworzyć instalacje inteligentnego domu. Po podłączeniu do sieci komórkowej, możliwe jest sterowanie za pomocą zwykłego smartfona.

Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe

panele fotowoltaiczneJednak cały ten schemat może być niczym wobec braku napięcia. Dlatego często montowane są panele słoneczne, wytwarzające z wysoka sprawnością energię elektryczną. Przy odpowiednim stopniu zaawansowania taka własna elektrownia słoneczna może zasilić nie tylko pojedynczą instalację ale cały dom, wszystkie odbiorniki, łącznie z kuchenką a nawet piekarnikiem. Wytwarzany prąd, dzięki specjalnej elektronice i układowi akumulatorów, utrzymuje stałe parametry, niezbędne do pracy domowych urządzeń. Co ciekawe, żywotność paneli określana jest na ponad 30 lat, a nowoczesne układy krzemowe gwarantują wysoka sprawność. Sprawia to, że trwale wykonane panele fotowoltaiczne charakteryzują się praktycznie całkowitą bezobsługowością, nie wymagają napraw i konserwacji, poza oczyszczaniem z kurzu powierzchni, na która pada światło. Większa wydajnością w produkcji energii charakteryzują się zestawy, które można określić jako własna elektrownia wiatrowa. Wykorzystując siłę wiatru, ramiona wiatraków napędzają generator. Oczywiście, tutaj złożoność konstrukcji wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji, a sam wiatrak i układ wytwarzający prąd wymagają okresowych przeglądów. Jednak zastosowanie sił przyrody, odnawialnych źródeł energii, do wytwarzania prądu, stanowi ciekawą i ekologiczna alternatywę. Takie połączenie sprawia, że instalacja inteligentnego domu jest samowystarczalna i niezależna od dostaw z ogólnych sieci energetycznych.

Dzięki temu dom może funkcjonować niezależnie od obecności właścicieli i wszystkich, niespodziewanych sytuacji, zapewniając bezpieczeństwo i spokój domownikom.