Jak przygotować kasę fiskalną do pracy?

Bez kas fiskalnych trudno byłoby sobie wyobrazić prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Dzięki nim prowadzenie spraw finansowych i księgowych firmy jest znacznie prostsze. Warto pamiętać jednak, że przed rozpoczęciem korzystania z kasy, wymagane jest jej odpowiednie zaprogramowanie.

Jak zalegalizować kasę fiskalną?

legalizacja kasy fiskalnejJednym z pierwszych zakupów po utworzeniu własnej firmy powinna być dobrej jakości, funkcjonalna kasa fiskalna. Należy jednak pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem korzystania z takiego sprzętu konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej procedury, znanej jako legalizacja kasy fiskalnej. Z racji tego, że to raporty generowane przez dana kasę są podstawą do rozliczeń z urzędem skarbowym, musi on zostać poinformowany o fakcie zakupu i chęci korzystania z danego urządzenia. Po zakupie i włączeniu kasy działa ona w trybie treningowym. W ciągu siedmiu dni, w obecności profesjonalnego serwisanta, należy odpowiednio kasę zaprogramować, do prawidłowego działania, tak aby mogła ona generować raporty dzienne i okresowe z prowadzonej działalności. Z racji tego, że specyfika funkcjonowania różnych przedsiębiorstw jest różna, zupełnie różnie wygląda zaprogramowanie takiej kasy. Generalnie proces legalizacji czy też fiskalizacji kasy polega na jej zsynchronizowaniu z modułem fiskalnym. Cały proces kończy się wydrukowaniem pierwszego raportu fiskalnego i jest to oznaka, że kasa została odpowiednio zaprogramowana do pracy. Ostatnim etapem tej procedury jest tak zwane zgłoszenie po-instalacyjne do właściwego urzędu skarbowego.

Kasa fiskalna jest niezbędnym elementem każdego przedsiębiorstwa.  Z tego tez względu należy pamiętać o tym, ze przed rozpoczęciem korzystania z niej należy ją zaprogramować. Następnie fakt korzystania z kasy należy zgłosić do odpowiedniego urzędu.