Jak spawać aluminium?

 

Spawanie jest najlepszą znaną metodą na łączenie ze sobą stalowych konstrukcji i elementów. Co ciekawe, spawanie może być stosowane także do elementów aluminiowych. W tym wypadku jednak bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju spawarki.

Czy spawarka TIG nadaje się do aluminium?

spawarka tig do aluminiumSpawanie jest najlepszą znaną metodą na łączenie ze sobą elementów i konstrukcji ze stali. Tą metodę można jednak wykorzystywać także w stosunku do konstrukcji aluminiowych. Należy jednak pamiętać, że aluminium, ze względu na znacznie większą miękkości, nie nadaje się do spawania przy użyciu każdego typu spawarki. Zdecydowanie najlepsze efekty można uzyskać stosując spawarki z rodzaju TIG.  Spawarka Tig do stopów aluminium bowiem dzięki mniejszej mocy, w  połączeniu z generowaniem mniejszej ilości rozprysków znacznie lepiej sprawdzi się przy spawaniu aluminium niż spawarki z rodzaju MIG. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ten typ spawarki jest bardziej kompaktowy niż spawarki MIG, także konieczność dłuższego i bardziej dokładnego zespawania konstrukcja aluminiowych nie będzie zbyt męczące. Spawarki TIG dodatkowo z zasady są bardziej intuicyjne w obsłudze niż spawarki MIG, dzięki czemu są lepszym wyborem przy spawaniu aluminium przez osoby mało doświadczone. Spawarki TIG lepiej sprawdzają się przy spawaniu aluminium dzięki innej technologii działania i innej charakterystyce łuku elektrycznego. Dzięki temu można mieć lepszą kontrole nad działaniem spawarki a także postępem prac, niż w przypadku spawarek innych typów.

Spawanie jest zdecydowanie najlepszym sposobem na łączenie konstrukcji metalowych. Tę technologię można wykorzystywać w stosunku do konstrukcji metalowych, jak i aluminiowych. Bardzo ważne jest jednak dobranie odpowiedniego rodzaju spawarki do specyfiki materiału.