Jaką igłę wybrać do gramofonu?

 

W obecnych czasach coraz częściej możemy spotkać się z tematem płyt winylowych, bądź też gramofonów. Na sklepowych półkach jest ogromny wybór zarówno płyt jak i sprzętu. Często też organizowane są tak zwane targi z płytami winylowymi.  I właśnie tu się nasuwa pytanie: na co zwracać uwagę przy chęci zakupu na przykład wspomnianego gramofonu. 

Czy igła ma duże znaczenie?

igła gramofonowa MF 102Oczywiście wielu  z nas może w piwnicy znaleźć sprzęt swojego taty lub dziadka. Jednak wielu decyduje się na zakup nowego gramofonu. Nawiązując do wyżej postawionego pytania – oczywiście, że szczegóły mają znaczenie. Jeśli chodzi o jakość dźwięku największą rolę odgrywa igła. Najczęściej polecana jest igła gramofonowa MF 102. Być może zwykły laik nie zauważy większej różnicy, jednak osoba mająca bardziej czułe ucho na pewno zwróci uwagę na to czy dźwięk jest odpowiednio czysty i czy o taki efekt właśnie mu chodziło. Jeśli chodzi o wybór igły najlepiej pytać fachowców- na przykład osoby które zajmują się sprzedażą takich produktów. Często ma znacznie także to , jakiej muzyki najczęściej słuchamy. Na przykład może być specjalny sprzęt dedykowany do słuchania tylko jazzu, ponieważ właśnie poprzez wydawałoby się szczegół taki jak igła, gramofon wydobywa z tej muzyki wszystko co najlepsze.

Uważam, że warto poczytać też różne magazyny, książki, które dokładnie opiszą jakie są igły, jakie pasują do danych gramofonów. Świetnym rozwiązaniem jest też pójście na wspomniany targ z płytami , ponieważ tam można spotkać mnóstwo ludzi  pasją, którzy na pewno  z chęcią opowiedzą nam jaką wybrać igłę i nie tylko. Doradzą na każdy temat związany z tym sprzętem, który wraca do łask. I oczywiście przy okazji możemy też kupić świetne płyty ulubionych zespołów sprzed wielu lat.