Jakie kształty można oklejać ?

O ile oklejenie prostych kształtów mebli nie stanowi najmniejszego problemu, o tyle w przypadku bardziej wymyślnych kształtów z oklejaniem ręcznym możemy sobie nie poradzić. W takim przypadku z pomocą przychodzi okleiniarka krzywoliniowa, która może oklejać dowolne zarysy krzywoliniowe.

Czym są zarysy krzywoliniowe ?

Kształty krzywoliniowe to wszystkie te, które łagodnie przechodzą z jednej linii w drugą, a więc wszystkie półokręgi, łuki z zakola. Problemem w tym przypadku jest konieczność podgrzania okleiny do określonej temperatury tak, aby ta na skutek zjawiska termokurczliwości doskonale przyległa do oklejanego kształtu. Oczywiście nie wszystkie kształty można okleić ze względu na ograniczoną termokurczliwość okleiny. W przypadku bardzo skomplikowanych kształtów na przykład blatów stołowych, warto wykonać je z litego drewna i wyszlifować tak, aby nie było konieczności ich oklejania, co mogłoby całkowicie zepsuć efekty prac. Sama okleiniarka krzywoliniowa jest bardzo drogim urządzeniem i o wiele bardziej skomplikowanym technologicznie, aniżeli zwykła okleiniarka. Różnic jest kilka, ale taką podstawową jest fakt, że ta pierwsza ma możliwość podgrzewania okleiny, by ta na skutek kurczenia się, przyjęła zadany kształt. Oczywiście na okleiniarce krzywoliniowej można oklejać zarysy prostoliniowe, lecz nie warto jej kupować tylko do takich celów, gdyż jest o wiele droższa od tej zwykłej. Poza tym zużywa ona o wiele więcej energii elektrycznej ze względu na konieczność wytworzenia spore ilości mocy cieplnej.

Jak widać na powyższym przykładzie, niemal każde urządzenie techniczne można w dowolny sposób zmodyfikować, powodując tym samym jego ulepszenie i rozszerzenie zakresu jego wykorzystania. Tak właśnie było w przypadku okleiniarki krzywoliniowej, która jest rozwinięciem projektu zwykłej okleiniarki.