Kto korzysta z wagi najazdowej ?

Niejednokrotnie zdarza się, że samochody ciężarowe jeżdżące po naszych drogach są przeładowane. Niestety to bardzo niszczy nasze i tak już zniszczone nawierzchnie drogowe. Aby zmniejszyć ten proceder przy drogach instaluje się w wybranych miejscach najazdowe wagi dla ciężarówek, z których korzystają specjalne służby kontrolne.

Wyrywkowe ważenie ciężarówek za pomocą wagi najazdowej ?

Wagi dla ciężarówek zazwyczaj instalowane są w specjalnie wykonanych zatoczkach przy drogach publicznych. Kontrolowana ciężarówka na zlecenie inspektora wjeżdża na ową wagę, a jej masa całkowita zostaje wyświetlona na wyświetlaczu. Każda waga najazdowa dla ciężarówek posiada zazwyczaj wykonaną ze stali platformę, która jest na tyle wytrzymała, że nie odkształca się pod wpływem znajdującej się na niej ciężarówki. Aby zainstalować taką wagę w konkretnym miejscu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, bowiem należy zacząć od wykonania dość głębokiego wykopu. Następnie zalewa się fundamenty, a dopiero potem do nich przykręca się elementy konstrukcyjne wagi. Nie jest to proces łatwy i z pewnością nie da się go zrealizować w ciągu kilku dni. Zalane fundamenty muszą odstać co najmniej kilka tygodni, aby nie okazało się, że podczas ważenia pojazdów będą one pękały. Przeładowana ciężarówka może ważyć nawet pięćdziesiąt ton. Aby waga wytrzymała taki nacisk, musi być odpowiednio skonstruowana i przede wszystkim prawidłowo zamontowana.

Waga dla ciężarówek jest bardzo prosta w obsłudze. Niemal wszystkie tego typu urządzenia posiadają już cyfrowe wyświetlacze, zatem nie ma możliwości popełnienia błędu podczas odczytu masy ważonego pojazdu. Waga musi posiadać jednak legalizację, co daje gwarancję miarodajności każdego otrzymanego wyniku pomiaru masy.