Lawenda – królowa lata

Płytki betonowe dobrze komponują się z rozmaitymi roślinami. Stanowią one świetny materiał na ścieżki – płytki z betonu architektonicznego są trwałe, ładne, nie straszny i deszcz czy mróz.

Ogród wyłożony płytkami betonowymi z lawendą

Płytki betonowe dekoracyjneJednocześnie płytki betonowe dekoracyjne dostępne są w różnych kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do wystroju własnego ogrodu. Wśród roślin, które z materiałem tego rodzaju komponują się szczególnie dobrze, wymienić należy lawendę. Ta pochodząca z francuskiej Prowansji roślina to prawdziwa królowa słonecznych i ciepłych rabat. Ceniona jest nie tylko przez samych ogrodników, ale również przez farmaceutów, kosmetologów oraz kucharzy, którzy chętnie dodają ją do deserów. Lawenda świetnie rośnie w miejscach suchych i nasłonecznionych. Aby ładnie wyglądała, trzeba ją regularnie podcinać. Warto pamiętać, że cięcie musi być naprawdę bardzo silnie. Nie należy się tego obawiać – lawenda bardzo dobrze znosi przycinanie, a nawet potrzebuje go do ładnego wzrostu. Jest to roślina, którą polecić można do ogrodów, w których ziemia nie jest zbyt żyzna. Lawenda nie ma bowiem pod tym kątem w zasadzie żadnych wymagań. Na rynku dostępnych jest również wiele jej odmian, które różnią się między sobą nie tylko kształtem, ale również kolorem kwiatów. Piękna jest odmiana Hidcote, której kwiaty mają bardzo ciemny kolor. Wydzielają one silną woń.

Charakteryzuje się ona silnym wzrostem – błyskawicznie dorasta nawet do sześćdziesięciu centymetrów. Little Lady to kolejna interesująca odmiana, której cechą charakterystyczną jest bardzo długie kwitnienie.