Maszyny używane w obróbce drewna

 

Skonstruowanie maszyn do obróbki drewna było kluczowym czynnikiem poprawy wydajności i efektywności pracy. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie przedmiotów z drewna, które bez pomocy maszyn nie mogłyby powstać. Handel maszynami stolarskimi i wszystkimi mniejszymi urządzeniami produkowanymi w Polsce, rozwija się na całą Europę, bowiem są to narzędzia najwyższego standardu i klasy.

Popularne maszyny do obróbki drewna

oflisiarkaMechanika działania obrzynarek jest prosta i bezpieczna. Celem jest oberżnięcie desek z oflisów, czyli pozbawienie jej ostrych brzegów i zaokrąglenie ich. Praca, jaką wykonuje oflisiarka jest opłacalna i chętnie wykorzystywana przez tartaki i zakłady zajmujące się obróbką drewna. Na rynku można wyróżnić kilka modeli obrzynarek, różniące się parametrami i typem pracy. Podstawowym kryterium podziału oflisiarek jest pozycja pracy pił. Mogą być one ustawione w poziomie kub pionie i od tego będzie zależało, jak deska będzie obrabiana (czy po bokach, czy góra – dół). Ważna jest też ilość pił; dostępne są różne warianty na rynku, choć najpopularniejszym z nich są te z trzema lub czterema piłami. To pozwala na cięcie kilku desek w tym samym czasie, co znacznie zmniejsza czas pracy. Silniki pił tarczowych mają różne moce: 7, 11 lub nawet 15 kW. Wiele nowoczesnych maszyn ma sterowanie szerokości, dzięki któremu sami decydujemy, jaką grubość deski chcemy uzyskać.

Konstrukcje takich maszyn są wykonywane z odpornego na uszkodzenia mechaniczne, solidnego materiału i stabilnie stoją na podłożu. Prosta obsługa umożliwia pracę w szybkim tempie, a koszty jej zakupu zwrócą się w szybkim tempie. Producenci oflisiarek mają też w swojej ofercie mniejsze urządzenia i akcesoria, takie jak piły, które trzeba regularnie zmieniać, czy specjalne odkurzacze do trocin, ułatwiające pracę.