Noże krążkowe na tle innych urządzeń

noże krążkowe

Techniki cięcia stosowane są w bardzo wielu gałęziach przemysłu i produkcji. Są one niezbędne w bardzo wielu maszynach i liniach, dając wysoką jakość produktu.

Trwałe noże krążkowe w systemie nożycowym

noże krążkoweWśród najpopularniejszych metod znajduje się cięcie nożycowe, bruzdowe oraz żyletkowe. Noże krążkowe stosowane są przede wszystkim do cięcia wszelakiego papieru i tektury, dlatego najczęściej stosowane podczas druku opakowań oraz w przemyśle papierniczym. Na cały system cięcia nożycowego składają się noże krążkowe, uchwyty nożowe przesuwne oraz z pierścieniem blokującym, zespoły noże dolnego i pneumatyczny uchwyt nożowy. Znajduje on bardzo szerokie zastosowanie i jest stosunkowo łatwy w wymianie. W zależności od typu trwałe noże krążkowe w systemie nożycowym zajmują się cięciem papieru, folii i lekkiego papieru oraz folii aluminiowej. Z kolei system cięcia bruzdowego w porównaniu z nożycowym charakteryzuje się błyskawiczną i całkowicie bezproblemową regulacją szerokości cięcia. Mają także zdecydowanie szersze spectrum działania, ponieważ tutaj noże krążkowe przystosowane są nie tylko do cięcia tektury i papieru, ale też tkanin, płótna, waty, gumy, celofany i wielu innych. Jest to jednak zdeterminowane geometrią i wymiarami wspomnianych noży. Ta technika polega na cięciu przez nacisk, z kolei cięcie żyletkowe znajduje zastosowanie głównie przy cięciu metalicznym oraz tworzyw sztucznych. By jednak całość działała na wysokim poziomi należy też zwrócić uwagę na hamulec elektromagnetyczny, a także sprzęgła proszkowe. Jest to system dosyć zintegrowany, który podobnie jak anvil covers ma ogromne znaczenie dla całego procesu druku.

Kontrola nadruku i jakości wykrojów to złożony proces. Warto mieć na uwadze, że każdy najdrobniejszy element ma na nią wpływ, dlatego tak istotna jest sprawna linia i odpowiednie noże.