Oczyszczenie olei silnikowych

Podczas pracy silnika w jego wnętrzu występuje dość spora siła tarcia. W celu zmniejszenia tarcia stosowany jest olej silnikowy, który ma za zadanie smarować wszystkie ruchome części wewnątrz silnika. Mimo to tarcie nadal występuje, więc po dużej ilości przejechanych kilometrów w oleju silnikowym znajdują się opiłki, które niszczą silnik.

Oczyszczające dodatki do olejów silnikowych

oczyszczający dodatek do olejuJak już wcześniej wspominałem, w oleju silnikowym zbierają się opiłki metalu, które niszczą wnętrze silnika. Jeśli chcemy tego uniknąć to możemy zmieniać bardzo często olej silnikowy, co jest w ogóle nie opłacalne lub zastosować oczyszczający dodatek do oleju. Taki dodatek dolewamy do oleju silnikowego przy jego wymianie lub w czasie eksploatacji samochodu. Dodatki tego typu mają dwa zadania. Pierwszym z nich jest zapobiegnięcia dostawania się z powrotem do komory spalania. Drugą funkcją oczyszczającego dodatku do oleju jest zebranie całego nagaru na poszczególnych częściach silnika powstającego w procesie spalania paliwa. Dzięki temu nasz silnik jest wewnątrz czysty, co wydłuża jego żywotność o kilkadziesiąt procent. Skutkuje to dużo rzadszymi wizytami w warsztatach mechanicznych, co przekłada się na dość spore oszczędności. Remont silnika jest dużo droższy, niż kupno takiego dodatku do oleju. Ważne jest to, aby stosować dodatek zgodnie z zaleceniami producenta, wtedy nie będziemy mieli problemów z użytkowaniem swojego samochodu, silnik nas nie zawiedzie.

Takie dodatki są bardzo łatwo dostępne. Możemy je kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym, zarówno w tych internetowych, jak i stacjonarnych, a także na dobrych stacjach benzynowych. Ze jedną butelkę takiego preparatu zapłacimy od trzydziestu do sześćdziesięciu złotych, w zależności o tego jak dużą wybierzemy.