Odwierty i wiercenie studni geotermalnej czy się opłaca?

Wiercenie studni geotermalnej możemy wykonać w naszym kraju. Wybudowanie takiej konstrukcji umożliwi nam zaoszczędzenie na ogrzewaniu domu. Woda wydobywana jest z głębin Ziemi. Powinna mieć wysoką temperaturę aby proces był opłacalny.

Zimna woda jest wtłaczana w głąb Ziemi, a następnie, gdy dotrze do gorącej wody następuje jej ogrzanie. W wyniku ogrzania tej wody kieruje się ku powierzchni. Niektóre instalacje geotermalne są używane do produkcji prądu elektrycznego. Jednak koszt takiej instalacji jest bardzo wysoki. Instalacja taka o niewielkiej mocy kosztuje kilkadziesiąt milionów złoty.
wiercenie studniGorąca woda w podziemiach powstaje w wyniku ogrzewania skał. W niektórych przypadkach woda geotermalna zmienia swoje położenie. W takim przypadku instalacja traci swój sens. Odwierty geotermalne są wykonywane w celu sprawdzenia czy w danym miejscu istnieje woda geotermalna. Instalacje takiego typu odznaczają się niewielkimi kosztami użytkowania. W skład tych kosztów wchodzą zużyty prąd elektryczny przez tą instalacje oraz jej konserwowanie. Konserwowanie musi być wykonywane na wskutek dużego zasolenia wody wydobywanej z bardzo dużej głębokości. Sól wydobywana wraz z wodą powoduje korozje rur znajdujących się w domu. Mimo tych kosztów i tak jest bardziej opłacalna aniżeli tradycyjne formy ogrzewania domów.

Wyróżnia się również energie geotermalną głęboką. Niestety, występuje ryzyko zanieczyszczenia atmosfery ziemskiej w wyniku działania takiej instalacji geotermalnej. Polska ma bardzo sprzyjające warunki do rozwoju energii geotermalnej na tle reszty Europy. Odwierty pod pompy ciepła są bardzo ważne.