Po czym poznać fachowego psychologa?

 

Kiedy pierwszy raz szedłem do psychologa czułem duży stres i nie wiedziałem, czego właściwie mogę się spodziewać. Miałem poważne problemy, na które nie potrafiłem znaleźć recepty, ale wyjście do psychologa wydawało mi się ostatecznością. Tymczasem wizyta okazała się przyjemnością.

Cechy dobrego psychologa

dobry psycholog w KrakowiePo pierwsze powinien to być specjalista z bogatą wiedzą i doświadczeniem, zatem osoby, które ledwo skończyły studia mogą nie potrafić wczuć się w nasze problemy. Ważne jest jednak, by psycholog posiadał odpowiednie kwalifikacje. Wiedza fachowa w psychologii jest podobnie przydatna, jak w medycynie. Najważniejsze jest jednak wrażenie po pierwszej wizycie. Jeśli psycholog z jakichś względów się nam nie spodoba, to lepiej poszukać innego. Musimy czuć więź z psychologiem i mu zaufać – bez tego terapia okaże się nieskuteczna, gdyż będziemy jego zalecenia traktować z rezerwą. Dobry psycholog w Krakowie jest łatwo dostępny. Na rynku jest wielu specjalistów, więc nie musimy się obawiać, że nie będziemy mieli do kogo się zwrócić. Kompetentny psycholog powinien nas uważnie słuchać i traktować z szacunkiem. Jeśli nam przerywa w połowie zdania i wtrąca własne przemyślenia, to nie świadczy o nim dobrze. Poza tym powinien posiadać dar spokojnego wyjaśniania zawiłych kwestii psychologicznych. Niech tłumaczy ze spokojem i na przykładach, na czym polega nasz problem. Nie powinien natomiast używać zbyt wielu terminów fachowych, a jeśli ich już używa, to niech je dla nas zapisze, abyśmy mogli sami dowiedzieć się więcej na ten temat.

Wizyta u psychologa nie jest tania. Godzina kosztuje średnio około sto złotych, ale duże znaczenie ma tu prestiż psychologa i jego kwalifikacje. Terapie grupowe są nieznacznie droższe. Można również umówić się na rozmowę telefoniczną lub internetową. W sytuacjach kryzysowych jest to dobre rozwiązanie, jednak lepiej spotkać się z psychologiem osobiście.