Większość osób myśli, że pompa ciepła służy tylko i wyłącznie do ogrzewania budynków. Nic bardziej mylnego. Inwestując w takie urządzenie, warto sprawdzić, czy posiada ono zintegrowany system chłodzenia. Jeśli tak, to taka pompa ciepła może równie dobrze służyć do chłodzenia budynku.
Odwrócenie zasady działania pompy ciepła
A taka funkcja przydaje się przede wszystkim latem, kiedy na zewnątrz panuje upał. Jak to jednak możliwe, że pompa, która jesienią i zimą ogrzewa nasz dom, latem jest w stanie go ochładzać? Otóż wystarczy odwrócić cały proces działania pompy ciepła. Poprzez odwrócenie tego procesu możliwe jest działanie pompy na prawie takiej samej zasadzie jak działa lodówka. W tym przypadku jednak ciepłe powietrze zamieniane jest na zimne. Jeśli chodzi o montaż pomp ciepła toruń, to oczywiście producenci mają w swojej ofercie takie usługi i nie trzeba się tym przejmować. Samo urządzenie można zamówić nawet przez internet, ale wcześniej trzeba zapoznać się z dostępnymi modelami. Najlepiej postawić na nowoczesne technologie, które łączą w sobie zalety zarówno ogrzewania jak i chłodzenia powietrza. Jeśli chodzi o utrzymanie pompy ciepła, to wcale nie jest to trudne. Płaci się tylko za energię elektryczną, która jest wykorzystywana przez pompę, a jak wiadomo, pompa nie zabiera jej zbyt wiele. Jak dokładnie dochodzi do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach w okresie letnim? Czynnik chłodniczy, który znajduje się w jednostce zewnętrznej ma za zadanie odzyskać ciepło z wody instalacyjnej.
Ciepło to wyrzucane jest na zewnątrz. W wyniku tego procesu pompa może realizować funkcję chłodzenia budynku. Na pewno warto skorzystać z tej możliwości i wybrać urządzenie, w którym można bez problemu odwrócić proces i schłodzić w ten sposób powietrze w domu jednorodzinnym czy innym budynku.