Promiennik i jego liczne zastosowania

Pracownicy hal i magazynów, a nawet wierni w kościołach, może nawet niektórzy domownicy na pewno znają podstawowe zastosowanie promienników cieplnych. Są wszak doskonałymi generatorami energii cieplnej, przy czym pracują niezwykle wydajnie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym – nic dziwnego, że są tak szeroko wykorzystywane.

Wykorzystanie promienników podczerwieni

promienniki podczerwieni gazowePromienniki zawdzięczają swoją nazwę działaniu zbliżonym do procesów odbywających się w Słońcu, bo one też działają na zasadzie promieni. W zasadzie można śmiało powiedzieć, że promiennik to takie małe, kontrolowane Słońce w pomieszczeniu. Skoro tak jest, to czy można wykorzystać promienniki podczerwieni gazowe do innych celów niż produkcja ciepła? Oczywiście, że można. W wielu przypadkach promienniki mogą posłużyć za ogrzewacz lub podgrzewacz. Wystarczy nieco zbliżyć do nich rękę, aby przekonać się, jakie gorąco panuje przy samym promienniku. Natężenie ciepła można oczywiście bezproblemowo kontrolować, zatem jeśli potrzebne jest podgrzanie np. metalu, aby móc go nieco wymodelować, to promiennik powinien sobie z tym bezproblemowo poradzić. Podobnie jest z topieniem. Czasami na hali lub w magazynie trzeba zająć się procesem stopienia jakiegoś obiektu, ale nie zawsze pod ręką są odpowiednie narzędzia. W takiej sytuacji ponownie można wykorzystać promiennik. Jego moc może być na tyle silna, że w bezpośrednim kontakcie z miękkim materiałem jest w stanie go stopić.

Zawsze warto dysponować kilkoma niewykorzystanymi promiennikami, aby zawsze pod ręką mieć sposób na przeprowadzenie podstawowych prac, których wykonywać się akurat nie planowało. Niekonwencjonalne rozwiązania zawsze są wartością samą w sobie, zwłaszcza jeśli istnieje możliwość wykorzystania tak powszechnych sprzętów, jak promienniki.