Psycholog dziecięcy w Polsce

Obecne czasy, które cechuje nowoczesność i pośpiech są niezwykle trudnymi okolicznościami do rozwoju i dorastania dla dzieci. Presja otoczenia, konieczność „nadążania” i wiele innych czynników mogą sprawiać, że dziecko będzie wykazywało znaczne trudności, zwłaszcza w sferze emocjonalnej. W przypadku jakichkolwiek problemów warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże dziecku przejść burzliwy okres. 

Psycholog a psychiatra 

psycholog PoznańPrzede wszystkim wciąż istnieje stereotyp, że wizyta u psychologa to krótki wywiad i recepta na leki uspokajające. Jednakże najważniejsza kwestia jest taka, że psycholog w przeciwieństwie do psychiatry nie jest lekarzem i nie ma lekarskich uprawnień, takich jak przepisywanie leków. W praktyce oznacza to, że psycholog ukończył 5-letnie studia psychologiczne i jego zadaniem jest zrozumienie i pomoc w trudnościach pacjentów. W niemal każdym najmniejszym mieście i wiosce można spotkać się z psychologiem, gdyż Ci z zasady dostępni dla dzieci są chociażby w szkołach. Największe grono psychologów, a co za tym idzie – największy wybór – znajdziemy w dużych miastach. Z wyboru warto korzystać, bowiem nie każdy psycholog będzie odpowiedni dla każdego człowieka. Jeśli interesuje nas dziecięcy psycholog Poznań, Warszawa, Kraków, Toruń czy też Wrocław to miasta, w których znajdują się najlepsze uniwersytety szkolące psychologów i w tych też miastach najwięcej z nich praktykuje swój zawód. 

Psycholog dziecięcy ma pozwolić rozwiązać dziecku trudności na wielu podłożach – emocjonalnym, behawioralnym, poznawczym, czy też interpersonalnym. Jeśli dziecko przejawia problem w którymkolwiek aspekcie życia, warto pozwolić mu porozmawiać ze specjalistą, który obiektywnym okiem rozpozna sytuację dziecka i możliwe sposoby rozwiązania.