Rekuperator – nowinka techniki grzewczej

Coraz więcej ludzi pracuje w wielkich biurowcach lub w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach. Wiadomo, że zimą trzeba je ogrzać, a latem chłodzić i wentylować, aby zapewnić stały dostęp świeżego powietrza. Są to podstawowe zasady bhp, lecz wielu zastanawia się, czy jest jakiś sposób na zaoszczędzenie na opale zimą? Okazuje się, że owszem jest, w dodatku pozwala na oszczędzanie środowiska naturalnego.

Sekret tkwi w wykorzystaniu tego samego opału… dwukrotnie. Rekuperacja bowiem to ponowne wykorzystanie gazów i spalin powstałych w procesie palenia się węgla, oleju lub gazu oraz ponowne ich wykorzystanie. Mają one wystarczająco wysoką temperaturę, która w innym przypadku po prostu unosi się do atmosfery, a do ogrzania budynków i pomieszczeń należy wykorzystać kolejne porcje opału. Wykorzystanie spalin pozwala na zmniejszenie ilości kupionego opału, co za tym idzie zaoszczędzenie pieniędzy. Ponadto do środowiska dostaje się mniej toksycznych odpadów spalania.
Wentylacja i klimatyzacja to obszary, w których proces rekuperacji także świetnie zdaje rolę. Połączenie z centralnym rekuperatorem pozwala na stały i nieograniczony dostęp świeżego powietrza do środka domu, mieszkania i wielu innych budynków, ponadto jesteśmy w stanie utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Przekłada się to oczywiście na dobre samopoczucie osób znajdujących się wewnątrz oraz co za tym idzie ich znacznie lepszą wydajność fizyczną.

Dlatego wszyscy przedsiębiorcy, który zatrudniają ludzi do prac umysłowych oraz fizycznych powinni zainteresować się tym ekologicznym i stosunkowo tanim rozwiązaniem.