Rodzaje filtrów – filtry kompaktowe

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że powietrze jest niezbędne. Jednak mało kto posiada wiedzę na temat tego, że czyste oraz świeże jest również bardzo potrzebne do prawidłowego oddychania. Wszyscy doświadczyliśmy uczucia, gdy oddychało nam się ciężko, co spowodowane było słabym dostępem do świeżego powietrza.

Specyfika filtrów kompaktowych

filtry kompaktoweNajczęściej dzieje się tak w małych, nieklimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie na małej powierzchni przebywa duża grupa osób. Być może w takich chwilach zastanawialiście się dlaczego tak się dzieje, dlaczego powietrze tak różni się od tego, które wdychamy na zewnątrz. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć wzrost niektórych związków chemicznych w powietrzu. Gdy jest duszno automatycznie pojawia się więcej dwutlenku węgla. Jego powstanie jest naturalnym procesem, ponieważ wytwarza się, gdy oddychamy. Powstaje również jako konsekwencja pracy urządzeń, które znajdują się w naszych domach (kuchenka, kominki czy piece). Dlatego ważne są filtry w instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Wśród nich są: filtry kompaktowe, kieszeniowe, kasetowe, metalowe oraz absolutne. Pierwsze z wymienionych pełnią rolę filtrów końcowych, a także filtrów wstępnych przed filtrami absolutnymi, co zwiększa ich czas użytkowania. Filtr kompaktowy został tak skomponowany, aby być odpornym na wilgoć oraz obecność różnych drobnoustrojów. Filtry tego rodzaju sprawdzą się między innymi w branży medycznej oraz w przemyśle chemicznym. 

Stosowanie filtrów, nie tylko kompaktowych jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę jak ważne jest czyste powietrze. Należy przy tym pamiętać, że filtry należy wymieniać, ponieważ są to przedmioty, które ulegają eksploatacji i mogą z czasem stać się niezdatne do użytku.