Skuteczne zabezpieczenia przed pożarem

Każdego roku dochodzi do setek tysięcy pożarów, które trawią pola, nieruchomości czy lasy. Jednak szczególnie są one groźne, kiedy wybuchną w budynkach, w których znajdują się ludzie. Żeby ich ochronić, obiekt musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia.

Jak można chronić konstrukcję ze stali?

zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychW wielu miastach przeważnie spotykamy klasyczne budynki murowane, w których mieszkają ludzie oraz obiekty ze stanowymi konstrukcjami, będące przeważnie biurowcami lub magazynami. Budowa takiej konstrukcji jest znacznie tańsza i szybsza niż budynku z cegieł, ale jest ona mniej odporna na niektóre czynniki. Przede wszystkim jeżeli chodzi o ogień, to stal szybko się nagrzewa, przez co osiąga moment krytyczny, po przekroczeniu którego traci ona swoje własności i staje się giętka. Żeby temu zapobiec, konstruktorzy stosują specjalne zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych. Mogą one być czynne lub bierne, ale kompletny efekt osiągniemy przez jednoczesne zastosowanie obu metod. Do czynnych przede wszystkim można zaliczyć różnego rodzaju czujniki i alarmy, które są w stanie na czas wykryć zagrożenie i poinformować o nim osoby znajdujące się wewnątrz konstrukcji. Mogą to być również drzwi ognioodporne czy natryski montowane pod sufitem, które najczęściej spotyka się w dużych biurowcach ze stalową konstrukcją. Natomiast za bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe można uznać specjalne farby puchnące, które skutecznie opóźniają osiągnięcie punktu krytycznego przez stal w wyniku działania wysokich temperatur.

Tak naprawdę każdy budynek powinien posiadać zabezpieczenia przeciwpożarowe dostosowane do rodzaju konstrukcji i materiałów użytych w budowie. Większość z nich montuje się już na etapie budowy, ale są też takie, które można w każdej chwili założyć.