Solidne skrzynki instalacyjne

Potoczne znaczenie określenia jakim jest skrzynka instalacyjna jest szerokie i może dotyczyć różnych elementów – od zewnętrznej części przyłącza po miejsce, w którym po ukończeniu budowy znajdą się bezpieczniki i elementy sterujące domową instalacją elektryczną.

Co warto wiedzieć na temat skrzynek instalacyjnych?

skrzynka instalacyjnaJeszcze niedawno możliwość podłączenia posesji do prądu sieciowego było warunkiem wydania pozwolenia na budowę. Obecnie tego obowiązku już nie ma, ale trudno wyobrazić sobie budowę bez zasilania. Z tego względu pierwszą skrzynką instalacyjną, jaka pojawia się na placu robót, jest tymczasowa skrzynka budowlana. Jeśli chodzi o jej rodzaj zewnętrzny, mieści w sobie część przyłącza elektrycznego zwaną złączem, licznik oraz bezpieczniki – montowany przed licznikiem rozłącznik izolacyjny i usytuowany za nim wyłącznik różnicowoprądowy. Wykonanie takiej skrzynki należy do zakładu energetycznego. Zwykle umieszczana jest ona w linii ogrodzenia, aby był do niej stały dostęp. Złącze jest plombowane, a część z licznikiem zamykana drzwiczkami z zamkiem, co umożliwia dostęp do niej np. w celu odczytywania zużycia energii. Zazwyczaj skrzynka instalacyjna jest metalowa, hermetyczna. Może być wbudowana w ogrodzenie ale tylko w sposób gwarantujący swobodny dostęp od zewnątrz. Z kolei działanie skrzynki instalacyjnej budowlanej polega na tym, że wyprowadzony z niej jest kabel główny zasilający, który na działce prowadzony jest pod ziemią. Podczas budowy prowadzi on do rozdzielnicy budowlanej, stawianej tam, gdzie będzie to wygodne podczas budowy. 

Skrzynkę instalacyjną możemy zamontować również w domu. Wewnątrz budynku montuje się tablicę, która będzie głównym elementem „zawiadującym” domową instalacją. W jej skład wchodzą urządzenia sterujące, rozdzielające i łączące obwody elektryczne, a także zabezpieczenia nadmiarowoprądowe.