Stabilny grunt dzięki zagęszczeniu

Dla nikogo nie będzie to zaskoczeniem, gdy powiem, że budowę najlepiej jest przeprowadzać na stabilnym gruncie. Dzięki stabilnemu podłożu nie musimy specjalnie martwić się o to, że budynek zacznie nam osiadać w niekontrolowany sposób co doprowadzi do katastrofy budowlanej. Niestety nie zawsze możemy budować na takim gruncie na jakim byśmy chcieli.

Po co zagęszcza się grunt?

zagęszczanie gruntówW dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji taką technologię, że możemy budować cokolwiek tylko chcemy na dowolnym gruncie. Wszystko jest kwestią zastosowania odpowiedniej technologii w celu odpowiedniego przygotowania gruntu. W przypadku gdy teren budowy znajduje się w miejscu, gdzie ziemia jest dość sypka, to potrzebne będzie zagęszczenie gruntu. Jeśli odpowiednio wykonamy zagęszczanie gruntów, to możemy nawet najgorszy grunt przygotować tak, aby mógł na nim stanąć bardzo duży budynek. Wiadomo że wszystko jest kwestią pieniędzy i nie zawsze będzie się nam to opłacać, czasami lepiej jest wybrać inną działkę, ale to, że nam coś się nie opłaca, nie oznacza wcale że jest to niemożliwe. Grunt zagęszczać możemy na kilka sposobów. To jaki sposób wybierzemy zależy od stanu początkowego jaki zastaliśmy na miejscu, gdzie ma być przeprowadzona budowa. Zagęszczenie gruntu wykonywane jest nie tylko tam gdzie grunt posiada złe parametry budowlane, ale także w miejscach, gdzie wykonujemy nasyp. Sztuczny nasyp musimy zagęścić, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, to dana budowla zbyt mocno osiądzie.

Chcąc poprawić parametry budowlane gruntu musimy sobie odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania. Pierwszym z nich jest to jaki stan gruntu mamy obecnie, a drugim jest to jakie parametry chcemy uzyskać. Na podstawie odpowiedzi na te dwa pytania dobieramy sposób w jaki dokonamy poprawy danego gruntu.