Stare piece kaflowe

Wraz z mężem zdecydowaliśmy się na zakup starego domu na wsi. Dom ujął nas, gdyż oboje bardzo lubimy stare budownictwo. Oprócz tego nieruchomość znajdowała się dobrej lokalizacji, a okolica była naprawdę bardzo urokliwa i spokojna.

Kuchnia kaflowa w starym domu

piece i kuchnie kafloweSama jako mała dziewczynka mieszkałam wokoło stuletnim budynku. Całe dzieciństwo spędziłam w zakamarkach starego domu odkrywając jego tajemnice. Z dzieciństwa doskonale pamiętam tak zwane kaflaki, które znajdowały się w praktycznie każdym pomieszczeniu. Doskonale ogrzewały one pomieszczenia. W kuchniach często spotkać można było piecyki, w których piekło się pieczywo. Gdy w naszym starym domu zobaczyłam piec w kuchni byłam zachwycona. Stare piece i kuchnie kaflowe nadają niesamowitego klimatu i wielu ludzi chce mieć w swoich pomieszczeniach właśnie takie piece. Nie chciałam wyburzać starej kuchni z pięknych płytek. Stara kuchnia kaflowa wymagała jedynie małych napraw oraz odnowienia. Konieczna była wizyta fachowca, który miał dokonać renowacji. Byłam niezwykle zachwycona, gdy okazało się, że piec jest w pełni sprawny. Piece z kafli wracają znowu do mody i wykonanie takiego pieca od podstaw jest niezwykle drogie. Ja na renowację wydam o wiele mniej a w swojej rustykalnej kuchni będę miała piękną kuchenkę kaflową, którą wykorzystywać będę do pieczenia chleba oraz tradycyjnych polskich potraw. Potrawy mięsne przyrządzane w piecu mają o wiele lepszy smak. Każdy, kto spróbuje potrawy z takiego pieca nie będzie chciał już jeść duszonego lub pieczonego mięsa ze zwykłego nowoczesnego elektrycznego piekarnika.

Mój piec jest niezwykłą ozdobą kuchni. Jednak oprócz tego jest również bardzo funkcjonalny i zawsze w niedzielę szykuję w nim pieczeń na obiad. Kilka razy w tygodniu piekę własny chleb, który doskonale smakuje. Kuchnia kaflowa jest niezwykle urokliwa, ale i spełnia swoje zadanie.