Zastosowanie filtrów do maszyn budowlanych

 

Jeśli chodzi o element maszyn, jakim są szeroko pojęte filtry, możemy je podzielić na różne rodzaje. Dzielą się między innymi na filtry: olejowe, paliwowe, powietrza, kabinowe oraz hydrauliki. Czym charakteryzują się tego typu części i do czego służą? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Rodzaje filtrów i ich zastosowanie

filtry do maszyn budowlanychBiorąc pod uwagę fakt, że rodzajów filtrów jest bardzo dużo, spełniają one wiele ważnych funkcji i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Filtry do maszyn budowlanych, uogólniając, służą do oczyszczania wszelkiego rodzaju płynów oraz powietrza przechodzących przez układy maszyn. Filtry oleju służą do oczyszczania z wszelkich zanieczyszczeń z oleju silnikowe, który odpowiada za prawidłowe smarowanie i schładzanie ruchomych elementów silnika, a co za tym idzie, spełnia bardzo ważne funkcje niezbędne do odpowiedniej pracy silnika. Zanieczyszczony olej może doprowadzić do zmniejszenia wydajności silnika, a także większego zużycia paliwa, a więc odpowiednio częsta wymiana filtrów oraz ich czyszczenie jest niezbędne. Filtr paliwowy służy do oczyszczania mieszanki paliwowej z wszelkich zanieczyszczeń takich jak woda, rdza, mikroorganizmy czy pyły. Niesprawne filtry mogą nie oczyszczać paliwa, które w efekcie może doprowadzić do uszkodzeń układu paliwowego. Filtr powietrza ma za zadanie oczyszczać z pyłów, sadzy i szczątków organicznych powietrze, które dostaje się do silnika i jest niezbędne do jego odpowiedniej pracy. Kabinowy filtr używany jest do oczyszczania układu wentylacji oraz klimatyzacji pojazdu. Uszkodzenie tej części może wiązać się z ryzykiem negatywnych skutków dla zdrowia człowieka. Filtry hydrauliczne są jednymi z najważniejszych elementów znacznej większości maszyn budowlanych. Odpowiadają za odpowiednią pracę układu hydraulicznego, na przykład w ramieniu koparki, oczyszczając oleje, które się przez niego przedostają. Ich uszkodzenie może uniemożliwić pracę wcześniej wspomnianego układu.

Jako że filtry spełniają bardzo odpowiedzialną rolę w różnego rodzaju pojazdach budowlanych, warto je na czas wymieniać oraz czyścić. Niedopilnowanie tego rodzaju konserwacji może doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika, a co za tym idzie całego pojazdu. Wysokiej jakości filtry mogą okazać się odpowiednią inwestycją ze względu na możliwość poprawienia żywotności maszyny.

Więcej o zastosowaniu filtrów do maszyn budowlanych znaleźć można na: https://motrol.pl/